pátek, 9. únor 2018

Český rozhlas: Stavba dálnic zrychlí. Úřady ale budou spíš nařizovat než vyjednávat, říká komentátor

Menšinová vláda hnutí ANO v demisi schválila zákon, který má zrychlit stavbu dálnic. Nový zákon vznikl jako poslanecký návrh všech devíti stran a hlavní novinkou má být takzvaná předběžná držba pozemku, která má podle předkladatelů urychlit začátek výstavby. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše je aktruálně potřeba řešit hlavně obchvaty měst jako je například Rudná, Frýdek-Místek nebo Břeclav. Dálnice rychleji? Odkdy?

Martin Kolovratník, poslanec za hnutí ANO, místopředseda Hospodářského výboru a předseda Podvýboru pro dopravu, vysvětluje, že zlepšováků je v navrhované novele více. Například má prý také zrychlit a zjednodušit územní řízení. Předběžná držba je ale hlavním předmětem novely, která by podle Kolovratníka mohla klíčové stavby urychlit i o dva až tři roky.

Normu podle slov ministra dopravy, Dana Ťoka, čeká ještě test ústavním soudem, ale pokud vše půjde dobře, mohl by podle Martina Kolovratníka vstoupit v platnost již v létě tohoto roku.

Poslanec za hnutí ANO odmítá, že by byla navrhovaná novela namířená proti vlastníkům pozemků. Rozhodně prý nemá dát státu mocný nástroj, díky kterému úředníci budou moci vstupovat na soukromé pozemky.

„Ten institut vstupu na pozemek bude nastaven tak, že investor bude muset prokázat, že veřejný zájem převažuje nad zájmem jednotlivce, že skutečně vyčerpal všechny možnosti – tedy nabídl majiteli ze zákona osminásobně navýšenou cenu a poctivě s ním jednal – a teprve poté může být provedena ona předběžná držba,“ vysvětluje.

Komentátor deníku Echo24 Petr Holub se domnívá, že navrhovaná změna legislativy je nutná spíše politicky. Každá vláda se totiž ráda prezentuje nějakým urychlujícím opatřením. Hlavní problém zdržování příprav stavby dálnic ale Holub nevidí u majitelů pozemků. Na vině je podle něj spíš neschopnost úřadů, respektive investorů, projekt řádně připravit.

„Je jasné, že ta pětiletá příprava, která by měla obsahovat i odborné projednání s místním obyvatelstvem, je nutná, ale u nás se to prostě tak dobře neumí a dalo by se říci, že státní úřady si chtějí zase ulehčit tu svou situaci. Nebude nutné tolik projednávat, ale spíš nařizovat,“ říká Holub.

Podle komentátora Petra Holuba je ale sněmovna v tuto chvíli hodně nervózní, protože se nic moc neděje, a tak bude chtít dokázat, že je schopná udělat něco užitečného. Souhlasí tedy s domněnkou Martina Kolovratníka, že novela zákona projde poměrně hladce.


Více informací na www.rozhlas.cz