Ústecký kraj schválil trasu rychlodráhy do Drážďan
Zastupitelé Ústeckého kraje schválili v pondělí 24. června trasu vysokorychlostní trati navrženou Správou železnic. Vysokorychlostní trať z Prahy přes Ústí nad Labem do Drážďan propojí Českou republiku se západní Evropou. Výrazně zrychlí cestování do Německa a zlepší dopravní dostupnost severních Čech. V pozdější fázi napojí další části regionu odbočná větev do Loun a Mostu.
Jednání o aktualizaci Zásad územního rozvoje trvalo zhruba šest hodin. Pro návrh předložený Správou železnic zvedlo ruku 30 zastupitelů, 13 hlasovalo proti a 8 se hlasování zdrželo. Trať je významná nejen z mezinárodního pohledu, zásadním způsobem může přispět také k ekonomickému rozvoji severních Čech. Cestující mezi Prahou – Ústím nad Labem stráví ve vlaku necelých 30 minut, což obyvatelům otevře dveře k novým pracovním i studijním příležitostem.
„Rozhodnutí zastupitelů hodnotím kladně. Teď začíná rozvoj našeho kraje a myslím, že zhruba osm set tisíc obyvatel čeká na to, abychom vybudovali infrastrukturu, která nás posune do dalšího století a která pomůže našemu regionu v tom, abychom se mohli rozvíjet jak v oblasti průmyslu, tak cestovního ruchu,“ vysvětluje hejtman Jan Schiller (ANO).
Radost ze schválení trasy rychlodráhy do Drážďan má také Spolek pro rozvoj dopravy. Společně s bývalým ministrem dopravy Karlem Havlíčkem pravidelně vyrážíme na výjezdy do jednotlivých krajů po celé České republice. Do Ústeckého kraje jsme společně zavítali zkraje března. Setkali jsme se zde nejen s lidmi ze Správy železnic, ale také se zástupci samospráv. Z těchto jednání nám vyplynuly jisté „třecí plochy“, které by potenciálně mohly bránit schválení trasy koridoru a rozhodli jsme se proto iniciovat schůzku klíčových aktérů. A právě na ní došlo k vyjasnění některých problematických aspektů, které bránily schválení trasy.
Je důležité ale zmínit, že ne všichni schválení trasy vítají. Proti návrhu koridoru v současné podobě jsou některé obce na Litoměřicku i na Ústecku a lze předpokládat, že se pokusí soudně napadnout schválení aktualizace zásad. „Naše práce rozhodně nekončí. Budeme určitě kontaktovat jednotlivé dotčené obce a města a budeme s nimi řešit to, co jsme slíbili. Na podzim bychom rádi zahájili další dialog. Jako první nás čeká rozjetí mapového portálu na zaznamenávání připomínek na prvním úseku z Prahy do Lovosic, následně vstoupíme do dialogů s jednotlivými obcemi na zbytku trati,“ doplnil Pavel Hruška ze Správy železnic s tím, že s budováním trati na Podřipsku by se mělo začít v roce 2028.